Instituţia a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului Afacerilor Interne.
Direcția Generală Anticorupție este reprezentată la nivel judeţean de Serviciului Județean Anticorupție Tulcea şi are atribuții în prevenirea și descoperirea infracțiunilor de corupție săvârșite de personalul M.A.I.. Lucrătorii structurii sunt ofițeri de poliție care au fost abilitați să efectueze, în condițiile prevăzute de lege, activități de prevenire și descoperire a infracţiunilor de corupţie, precum și acte de urmărire penală dispuse de procuror în dosarele în care sunt instrumentate astfel de fapte.
Fenomenul corupţiei poate fi combătut numai în condițiile în care şi cetățenii se implică în mod activ, acordându-ne sprijin în acest sens prin sesizarea oricăror fapte de corupție în care este implicat personalul M.A.I. de care cetăţenii iau cunoştinţă.
Pe această cale dorim să vă reamintim că sediul Serviciului Județean Anticorupție Tulcea este situat în Tulcea, str. Isaccei nr. 105 (sediul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi), iar pentru informaţii specifice domeniului nostru de activitate vă stăm la dispoziţie cu numărul de telefon telefon / fax: 0240 / 534009 sau adresa de e-mail tulcea.dga@mai.gov.ro.
O altă modalitate de a intra în legătură cu lucrătorii SJA Tulcea este cea a audienţei, în cadrul programului organizat în fiecare zi de miercuri, între orele 12.00-15.00 la sediul serviciului din cadrul Instituției Prefectului Tulcea.
În egală măsură, sesizările privind faptele de corupție ale personalului M.A.I. pot fi făcute și la numărul Call Center aticorupție 0.800.806.806 – linie gratuită anticorupție a D.G.A..
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Domnule Carp dvs ganditi marunt. Unde sunt adaposturile antiaeriene?
😀"ne luam angajamentul ferm că la sfârÈ™itul cincinalului tulcenii vor da energie suficientă È...
Acolo se fac intreceri auto intre satenii coborati din caruta si urcati in autoturisme.
Firmele sunt falimentare din ziua infiintarii. Creati conditii prin reducerea fiscalitatii si ...
""Un om ""? Ala era om?
Fapte nu vorbe .
Nu de către poliție a fost găsit, ci de către colegii săi, mai precis, comandantul companiei di...
Sper ca realizati ca se urmareste atragerea Romaniei in laturile Ucrainei.
Eu , având niște ani în spate ,când mă duc sa cumpar de ale gurii îmi fac traseul in asa fel ...
Parca ati fi "Știrile de la ora 5.00"...