Ca în fiecare an, Jandarmeria Română aduce un omagiu istoriei şi înaintaşilor săi, sărbătorind un moment cu semnificaţii aparte de la mijlocul secolului XIX : 3 aprilie 1850, ziua în care Domnitorul Grigore Alexandru Ghica a semnat Ofisul de constituire a Jandarmeriei Române.
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Tulcea a organizat o serie de manifestări cu caracter festiv pentru a marca importanţa acestui moment istoric din viaţa armei.
Astăzi, începând cu ora 10.00, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Tulcea, a fost organizată ZIUA PORŢILOR DESCHISE, ocazie cu care au fost expuse materiale specifice din dotarea jandarmilor, ambarcaţiuni şi autovehicule folosite în misiuni. La manifestare au fost prezenţi aproximativ 50 de elevi şi cadre didactice de la două instituţii de învăţământ din municipiul Tulcea, Spiru Haret și Grigore Moisil.
„Este o generaÈ›ie care doreÈ™te să înveÈ›e, să cunoască din ce în ce mai multe lucruri. S-au arătat foarte interesaÈ›i de istoria noastră, au fost marcaÈ›i de faptul că jandarmeria din Tulcea activează de peste 100 de ani. Au fost deosebit de interesaÈ›i de fotografiile expuse. Le-am vorbit despre evoluÈ›ia instituÈ›iei noastre, comparativ cu acea perioadă, după care am trecut pe rând la prezentarea acÈ›iunilor noastre specifice, la prezentarea tehnicii, după care, tinerii au plecat în zona falezei, pentru a vizita tehnica navala a jandarmeriei. A fost o plăcere sa le raspundem la întrebările diversificate, iar copiii, sunt mai mult ca sigur ca au fost plăcut impresionaÈ›i de tot ce au văzut È™i au auzit” – ne-a declarat colonelul Ion Bordei, inspectorul È™ef al Inspectoratului judeÈ›ean de Jandarmi Tulcea.
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Domnule Carp dvs ganditi marunt. Unde sunt adaposturile antiaeriene?
😀"ne luam angajamentul ferm că la sfârÈ™itul cincinalului tulcenii vor da energie suficientă È...
Acolo se fac intreceri auto intre satenii coborati din caruta si urcati in autoturisme.
Firmele sunt falimentare din ziua infiintarii. Creati conditii prin reducerea fiscalitatii si ...
""Un om ""? Ala era om?
Fapte nu vorbe .
Nu de către poliție a fost găsit, ci de către colegii săi, mai precis, comandantul companiei di...
Sper ca realizati ca se urmareste atragerea Romaniei in laturile Ucrainei.
Eu , având niște ani în spate ,când mă duc sa cumpar de ale gurii îmi fac traseul in asa fel ...
Parca ati fi "Știrile de la ora 5.00"...