Comitetul Judeţean pentru Situații de Urgență Tulcea, constituit prin Ordinul Prefectului Judeţului Tulcea nr.77/05 aprilie 2016, cu modificările și completările ulterioare, intrat în ședința extraordinară în ziua de 05 aprilie 2018;
Având în vedere situația existentă pe fluviul Dunărea, constând în creșteri de debite niveiuri cu depășiri ale cotelor de apărare și luând în considerare atenționarea hidrologică COD PORTOCALIU emisă de Institutul Naţional de Hidrologie și Gospodărire a Apelor;
Luând în considerare solicitarea privind instituirea restricților de tonaj pe anumite sectoare de drum naţional, făcută de reprezentanţii Secţiei Drumuri Naţionale Tulcea și ai Inspectcratului de Poliție Judeţean Tulcea;
În temeiul Ordonanței de urgență a Guvernulul nr.21/2004, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 15/2005 și a Hotărârii Guvernului nr.1491/2004;
HOTĂRAȘTE:
Art. 1 Începând cu 05 aprilie 2018, ora 24.00, se institute restricţii de viteză și tonaj pe următoarele sectoare de drum naţional de pe raza judeţului Tulcea:
. DN22E – Km 0+000 – km 14+276 – Garvăn – l.C.Brătianu;
– masa totală maximă admisă: 7,5 tone;
• DN22E – Km 13+950 – km 14+276 – l.C.Brătianu trecere bac;
– viteză maximă admisă: – 10 km/h;
– oprirea interzisă.
Art.2 Excepţie de la prevederile art.l fac: mijloacde auto de transport persoane, cele care aprovizionează cu alimente, pompierii, poliția, salvarea, poșta, precum și mijloacele auto care execută lucrări de eliminare a pericolului de inundaţii.
Art-3 Prevederile art.l se vor rnenține până la data la care nu va mai există pericolul degradării digului ce face legătura între localitatea l.C.Brătianu și punctul de trecere bac.
Art.4 Prin grija Centrului operaÅ£ional din cadrul Inspectoratului pentru SituaÅ£ii de Urgență „DELTA” al judeÅ£ului Tulcea, prezenta Hotărâre se va aduce la cunoÅŸtinÅ£a tuturor instituÅ£iilor implicate, pentru punere în aplicare.
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Apropo de analfabetism. Înaintea județului nostru sunt Teleorman, Ialomița, Giurgiu... Haida, de!...
Modernizati și transportul în delta. Ok! Dar, ce facem cu analfabetismul din județ? Vedeți stud...
M-AR INTERESA PROGRAMUL DE MASTER ÃŽN DOMENIUL ECOLOGIEI ȘI PROTECÈšIEI MEDIULUIPOATE ÃŽMI PUTEÈ...
Drumul spre Chilia cînd aveți de gînd să-l faceți cît de cît mai bun să nu ne mai rupem maș...
https://www.contributors.ro/drumul-ecologic-transdelta-partea-intai-diagnosticul/https://www.contr...
Daca sta politia o saptamana pe strazi nu mai are unul permis in tot orasul.
Daca va tineti lenjeria pe voi si nu schimbati partenerii nu va imbolnaviti de HPV.
Un pasaj pietonal , suspendat cu picioarele în spațiul verde de pe strada unirii, care sa lege fal...
Din opt milioane de euro cat e parandaratul Ilie? Strazile din oras sunt vai de ele dar tu ai probl...
Asociația rușilor lipoveni nu s-a implicat ?Numai ucrainenii ?Cu nostalgie, gând bun și asfa...