Festivalul „Din Dobrogea-n toată țara” a fost înființat în anul 2021, la inițiativa tânărului coregraf de dansuri populare nord-dobrogene, Daniel Corciovei, din dorința sa de a promova cultura neamului românesc și de a pune valoarea folclorului romanesc la loc de cinste. Festivalul Național se află la cea de-a doua ediție, având ca țel ca de la an la an să promoveze prin prisma sa atât zonele bogate etnofolclorice ale neamului românesc, cât și tinerele talente în devenire. Acest concurs pune la dispoziția participanților secţiuni diverse, de la muzică şi dansuri, până la poezie și teatru. Organizatorul Festivalului Național Concurs „Din Dobrogea-n toată țara” dorește ca acest festival să aibă continuitate, asigurându-ne totodată de jurizarea corectă a participanților, în funcție de evoluția fiecăruia.
Festivalul este susținut financiar în întregime de către părinți, așadar cei care vor să susţină tinerele talente prin acordarea de premii o pot face, sunt bineveniţi.
La prima ediție din Năvodari, festivalul a avut un juriu valoros, format din oameni de cultură, precum: Nina Predescu, Carmen Rădulescu, Nicolae Datcu, Elena Chirică, Viorica Ostaficiuc. Marele trofeu a fost obținut de Braşoveanu Antonio, un tânăr foarte talentat, care și-a dovedit într-un mod excepțional calitățile vocale.

Anul acesta, festivalul se organizează în București, la Grand Arena Mall şi va fi jurizat de asemenea de către oameni de specialitate, cum ar fi: Nina Predescu, Carmen Rădulescu, Cristina Pârvu (compozitor, textier), Ion Drăgan și Grigore Gherman. În această ediție, Daniel este susținut în organizarea festivalului şi de către Theodora Stoica, premiată în cea de-a întâia ediție la categoria rapsozi. Așadar, „Din Dobrogea-n toată țara” se adresează tuturor doritorilor, fără limită de vârstă.
Tânărul profesor coregraf Daniel Corciovei, instructor al Ansamblulului folcloric Plaiuri Dobrogene din Tulcea, omul care a înființat renumitul festival, a evoluat cu ai săi copii în emisiuniTV precum: Teo Show, La Măruță – unde a fost semifinalist din 16 ansambluri participante, dar şi în alte emisiuni cunoscute.
El și-a dorit să vină cu o inovație, aşa că a ales să ofere concurenților șansa de a-şi interpreta piesele live, alături de formația Zone Music Bând. Tot el ne promite că în fiecare an va veni cu ceva nou, pentru a încuraja participanții şi pentru a își aduce aportul original în ceea ce privește organizarea unui festival-concurs, urmând că locația să fie o alta anual. Mult succes, dragi participanți! Fie ca cel mai bun să câştige!
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Permis lipsa, bautura si prafuri la greu. E pitic, slab cu pielea maro. Catati-l la Babadag. Ce-i as...
Starea depresiva combinata cu idioteniile despre suicid de pe Tik-Tok duce catre un final tragic. Nu...
Si, dupa 24 de ore, apare soferul ca o floricica, spalat, parfumat si nici gura nu-i miroase a ustur...
5 miltari , un camion si o ambulant pentru salvarea unui Caine. Bravooooo.
Nu trebuie organizat musai nu stiu ce operatiuni. Daca o masina de politie (autospeciala ca inauntr...
S-au batut ptr carnati la oferta ! Erau ''numai 54 lei kg .
Nu mi se pare normal să obligi angajatul să contribuie la Pilonul II. E suficientă contribuția o...
Statul roman are suflet de mama. Ne strage bani ptr batranete!!!!! De ce nu reduc contributiile sa-...
''Barbatul'' care ''conducea'' nu avea permis de conducere.
Sunt de acord cu pilonul II, dar pilonul III este rezultatul contribuției individului. De ce sa-mi ...