Senatorul AUR Valentin Cioromelea a sesizat atât Ministerului Economiei, cât și Consiliului Concurenței și Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului dificultățile pe care le întâmpină producătorii naționali în încercarea de a-și comercializa produsele în cadrul marilor lanțuri de magazine din România. Domnia sa a subliniat că, de-a lungul mandatului său, a întâlnit numeroase astfel de cazuri.
Senatorul a punctat că aceste probleme nu numai că împiedică dezvoltarea afacerilor locale, dar pot avea și un impact negativ asupra economiei naționale pe termen lung. Valentin Cioromelea a decis să transmită o sesizare pe această temă Ministerului Economiei, Consiliului Concurenței și Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului, după ce a primit o sesizare din partea producătorului român de înghețată Cremola, care, după ce inițial a reușit să-și vândă produsele prin marile lanțuri de supermarketuri, se confruntă acum cu retragerea acestora din piață de către 7 din cele 10 companii majore de retail.
„Aceasta este o situație alarmantă care ridică întrebări serioase despre condițiile de concurență și despre tratamentul aplicat producătorilor autohtoni. Aceste practici pot sugera o posibilă discriminare sau chiar un boicot, ce ar putea influența negativ capacitatea producătorilor români de a concura pe piață în condiții echitabile”, atrage atenția senatorul.
În acest context, Valentin Cioromelea solicită ministrului Economiei, Ștefan-Radu Oprea, să transmită ce soluții are ministerul în acest caz și în ce măsură poate interveni pentru a soluționa astfel de probleme.
Regăsiți mai jos lista întrebărilor adresate de senator pe această temă, la care se așteaptă răspuns din partea Ministerului Economiei:
Ce cunoștințe are ministerul dvs. despre aceste practici ale lanțurilor de supermarketuri și ce măsuri considerați că ar putea fi luate pentru a investiga și corecta aceste posibile abuzuri?
– În ce măsură poate interveni Ministerul Economiei pentru a facilita un dialog între producătorii naționali și reprezentanții marilor lanțuri de retail, pentru a asigura condiții echitabile de comercializare a produselor?
– Există planuri sau inițiative pentru revizuirea legislației în domeniul concurenței și protecției producătorilor locali împotriva practicilor comerciale inechitabile sau discriminatorii?
– Ce strategii ar putea fi implementate pentru a sprijini și promova produsele românești, asigurându-le astfel o prezență stabilă și durabilă pe rafturile supermarketurilor?
Din ce stiu dvs sunteti deputat in Parlament.
Credeti ca ministrul economiei va citi ziarul Tulcea Noastra?
Sa va dau datele de contact a ministerului economiei si sa va adresati personal:
Adresă:
Calea Victoriei, nr. 152, sector 1, Bucureşti, cod 010096
Program de lucru:
Luni-Joi: 8.30-17.00, Vineri: 8.30-14.30
Registratura Generală:
Telefon: 0372 492 630
E-mail: registratura@economie.gov.ro
SERVICIUL RELAȚII PUBLICE / Direcția Relația cu Parlamentul și Relații Instituționale
Responsabili Informații Publice – Consilier Superior Gheorghe Nicoară; Consilier Superior Valentin Ionescu
E-mail: petitii@economie.gov.ro
Telefon: 0372 492 636
https://economie.gov.ro/contact/
Domnule Rica dvs realizati ce spuneti? Credeti ca un supermarket e taraba din piata? Nici un mic producator nu poate realiza aprovizionarea unui lant de supermarketuri in mod constant fie si cu un singur sortiment de produs.
Nu au cum.
Oricum cred ca nici nu v-a solicitat nimeni ajutorul. Si apropos : Ce ati facut in mandatul trecut ptr mine locuitor al orasului Tulcea? De ce v-as vota?
”Valentin Cioromelea (AUR), cere”
Bravo Domnu’ Vali! Nu e rau sa ceri! Si mie imi cer unii cate un leu pe strada.
Domnule Cioromelea , stiati de asta:”Mai multe oraşe din România ar plănui să elimine carnea, lactatele şi maşinile, potrivit unei noi conspiraţii. Astfel, 100 de oraşe au fondat o coaliţie numită C40 Cities Climate Leadership Group (C40), care şi-a stabilit o „ţintă ambiţioasă” pentru a atinge obiectivele WEF până în 2030. Forumul Economic Mondial a prezentat oraşele C40 pe site-ul său web, iar la primele 100 de oraşe, care au fondat proiectul, s-au alăturat şi altele, numărul lor trecând în prezent de 1.100. Printre aceste oraşe se află şi Tulcea.
Pentru a atinge „Obiectivul”, oraşele C40 s-au angajat ca rezidenţii lor să respecte următoarea listă de reguli obligatorii: „0 kg consum de carne”; „0 kg produse lactate”; „3 articole vestimentare noi de persoană pe an”; „0 vehicule private” deţinute; „1 zbor pe distanţă scurtă (mai puţin de 1.500 km) la fiecare 3 ani/persoană”.”
Ar putea fi chiar o tema buna nu chestiile rasuflate pe care le invartiti cu sarg.
@ciobanu mircea
Min.Oprea a aflat întrucât i-am pus întrebarea direct în Senat,la ora Guvernului.
Deci în Senat.Logic,nu sunt deputat.
Sarcasmul nu prinde.Si am vrut să știe și alti producatori ce li se poate intampla.
Chiar și în Tulcea.
@florian gavrilaș
Dacă nu știți, vă informați.Dacă postați aiurea e problema d.voastră.Dar dacă nu aveți habar opriți-vă. În cazul punctual pe care l-am prezentat,fabrica din Alexandria are capacitatea dd a aproviziona lanțurile marilor retaileri.A și facut-o,numai că a fost delistată pe alte criteriu.Am fost clar?
Eu voi arata ce se întâmplă,d.voastră veți continua să nu înțelegeți.Vă aștept cu alte comentarii.Dar întâi, citiți….
@cornel ghinea.
Dacă Tulcea face parte din acel grup nu e vina mea.UE încearcă sa implementeze asa ceva prin trimiterea către tarile membre a unor comunicari(COM) care se aduc la cunoștință și se discuta în Parlament.
AUR nu a votat niciun COM care aduce vorba despre asa ceva.Daca actuala putere va implementa asa ceva o va face numai pri lege.Dar va fi greu.
ÎMI PARE RĂU PENTRU EL, PENTRU PĂRINȚI. ÎMI PARE RĂU, PENTRU SOCIETATEA ASTA " MODERNĂ", DAR ...
Oribil sistemul educational este DISTRUS in totalitate va spune cineva care a lucrat in acest sistem...
Pe marginea drumului se vede ... motorul masinii. Ce viteza o fi avut nenea asta?
Asa este Tudor. Si care ar fi ele? E normal ca o fata de 15 ani sa plece pe camp cu ''iubitul''? De...
Nu cred ca -i mai ''dadea'' cineva bulling. Cel mai probabil se temeau de el, il ocoleau, izolau dup...
,,Chiar nu mai pot!" Cutremurătoare cuvinte! Oare colegii, profesorii au înțeles ceva, au avut vr...
Copil singur neglijat de asazisa lui familie.
Acum se poarta adidasi nu pantofi.
Vitezoman la 73 de ani?
Trebuie luate măsuri mai mari și cât mai repede posibil!