În evidenţele Parchetului de pe lângă Judecătoria Tulcea a fost înregistrată cauza penală privind pe inculpatul D.G., cercetat pentru săvârșirea, în concurs și în stare de recidivă postexecutorie, a infracțiunilor de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, în varianta normativă a conducerii unui autoturism de către o persoană a cărui permis de conducere a fost anulat şi a infracțiuni de conducerea unui vehicul de către o persoană aflată sub influenţa alcoolului.
Probatoriul administrat în cauză a relevat faptul că la data de 20.02.2024, în jurul orei 15.00, inculpatul D.G., deși acesta nu mai deținea permis de conducere și se afla sub influența băuturilor alcoolice, a condus un autoturism marca Fiat, pe DN 22-E 87, pe ruta Tulcea- Cataloi, cauzând astfel o stare de pericol pentru siguranța circulației pe drumurile publice.
În urma depistării în trafic a inculpatului și a verificărilor efectuate de către organele de poliție rutieră din cadrul Serviciului Rutier Tulcea, s-a constat că D.G. avea permisul de conducere anulat din anul 2021 și întrucât acesta emana miros de alcool, a fost supus prelevării mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, ocazie cu care s-a constat că inculpatul avea o concentrație de 2,85 g%0 alcool pur în sânge.
ÃŽntrucât faptele inculpatului prezintă pericol pentru siguranÈ›a circulaÈ›iei pe drumurile publice È™i pentru ordinea publică, la data de 21.02.2024 procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Tulcea au formulat o propunere de arestare preventivă a inculpatului, propunere ce a fost însuÅŸită de Judecătorul de drepturi ÅŸi libertăți din cadrul Judecătoriei Tulcea iar inculpatului D.G i-a fost emis un mandat de arestare pe o durată de 30 de zile – transmite Parchetul de pe lângă Judecătoria Tulcea.
Foto cu caracter sugestiv
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Bravo domnule Teodorescu. La mai multe proiecte .
De sala de sport aveam nevoie ca de aer🤣acum avem nevoie de drumuri județene că orașul arata g...
MulÈ›i elevi își petrec timpul prin baruri, prin discoteci, pasă de carte, au foarte multe absenÈ...
Eu am impresia că directorii de la Tulcea sunt fie foarte răi cu cine nu trebuie fie foarte capabi...
Zici că este o navă spațială. Nu se încadrează nicicum în peisajul orașului. Niște bani aru...
Scuze! Nu cu etnia rusă de la noi din țară am o problemă, ci cu rusii lui Putin care ne teroriz...
Tanara de 19 ani e d-aia care ''taie'' curbele ca asa a invatat ea de la ''jmekeri''.
Eu sunt rus-lipovean. Ce ai cu mine?
''o tânără de 19 ani, din localitatea Luncavița''' Poate a trimis-o Ilie cu ''ceva'' catre vre-u...
Sunt de acord cu acest principiu domnule George însă foarte mulți directori sunt niște dictatori...