În cursul zilei de 31 mai, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea au marcat Ziua Internațională a Copilului, prin lecții interactive de educație rutieră, desfășurate în aer liber.
Peste 60 de copiii au fost prezenți la eveniment și au învățat să circule corect și ce reguli de circulație trebuie sa respecte, pe drumul către școală, locul de joacă sau către casă.
La data de 31 mai a.c, între orele 14.00 – 15.00, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea au fost prezenți în Piața Mircea cel Bătrân din municipiul Tulcea, unde au prezentat copiilor informații privind regulile de circulație pietonală, semnificația indicatoarelor și marcajelor rutiere, importanța acestora, precum și câteva exemple de evenimente rutiere în care sunt implicați pietoni.o serie de activități educative dedicate tinerilor tulceni.
La eveniment au participat peste 60 de copiii. Copiii au demonstrat că și-au însușit multe dintre cunoștințe în ceea ce privește siguranța personală și că au reținut principalele prevederi legislative privind circulația minorilor pe drumurile publice.
În a doua parte a activității, polițiștii au prezentat tinerilor două autospeciale din dotarea Serviciului Rutier și Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Tulcea, care aveau în funcțiune semnalele acustice și luminoase. La finalul activității, copiii au primit din partea polițiștilor tulceni pliante informativ preventive. Siguranța cetățeanului constituie o prioritate pentru Inspectoratul de Poliție Județean Tulcea.
De 1 Iunie, polițiștii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Tulcea urează tuturor copiilor „La mulţi ani!”.
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Domnu' Terente nu cumva sunteti deputat?Ati cerut de exemplu : abrogarea art.168 din Legea educa...
Adriana Ochisanu:Adriana Ochisanu (n. 18 martie 1978, Causeni, Rep. Moldova) este cea mai cunoscut...
Cata minte iti trebuie sa te faci politist in ziua de azi? Imi este mila de ei.
Saru' mana Dle Cioromelea! D-ta ceri si atat. Ce conteaza ca nu primesti nimic? Mana intinsa care n...
Parca acum o saptamana spuneau ca-s pregatiti.....Ar trebui concediati si pusi sa plateasca despag...
Iartă-i, Doamne, că iar i-a prins nepregătiți!
Daca traia Carmaciul va arata el drumuri inchise circulatiei.
Motociclistul e din Cataloi. A baut 2 cani cu vin si s-a deplasat la Tulcea.
Nu inteleg de ce au chemat SMURD-ul acolo. Masina e pe rorti! Se pricep asistentele de pe ambulanta ...
Ru-sine, U-se-re! Ru-șine, U-se-re! Pe-se-de! Pe-se-de! Pe-se-de!...