Psihoza în masă generată de presa „mare” (eu aş spune mare şi proastă) despre coronavirus, a zdruncinat atât de tare nervii romanilor, încât toată lumea vorbeşte non-stop despre gripa chinezească, de parcă ar fi răul suprem! Deja, până la această oră am primit zeci de mesaje şi telefoane de la diverşi oameni, cunoscuţi sau nu, care îmi dădeau „ponturi” cu bolnavi de coronavirus care se ascund prin localităţile judeţului , mai ceva ca spionii ruşi în timpul războiului mondial.
Oameni buni, puneţi mâna şi citiţi! Informaţi-vă din surse OFICIALE! Voi sunteţi cei care vă faceţi singuri rău, alimentându-vă cu minciuni şi scenarii de rahat, băgate pe gât de televiziunile care urmăresc doar rating, sau de site-urile obscure care va intoxica gratuit pentru a le urmări doar reclamele.
Oameni buni, încetaţi să mai fiţi tâmpiţi! Încetaţi intoxicarea şi informaţi-vă corect! Pe site-ul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii găsiţi toate detaliile despre ce şi cum stă treaba cu virusul ăsta bau-bau. Rata mortalităţii la persoanele infectate este de 2-2,5%, adică mai puţin decât în cazul unei gripe normale! Mai mult, virusul COVID-19, afectează cel mai mult persoanele bătrâne, deja cu complicaţii cronice de sănătate!
Mai jos aveţi două printuri de pe site-uri specializate de măsurători ale OMS, care spun clar ce şi cum! Deja sunt peste 27.000 de oameni care s-au vindecat de acest virus! Nu mai exageraţi şi aplicaţi măsurile învăţate de la bunici, ca să vă feriţi de toate răcelile şi gripele posibile:
– Spală-te pe mâini cu apă caldă şi săpun, cel puţin un minut!
– Suflă-ţi nasul în batistă, nu pe jos!
– Când strănuţi sau tuşeşti, nu îi împroşca pe toţi cu secreţiile tale!
– Dacă ştii că eşti răcit, evită cât poţi să ieşi din casă, mai ales în zone aglomerate!
– Nu aştepta să te vindeci în următoarele 5 minute. Consultă medicul sau farmacistul şi ia-ţi tratamentul prescris până la capat!
Dacă aceste toate câteva lucruri elementare vor fi respectate, va fi mai uşor pentru toţi. A…şi încă un sfat foarte important. Nu mai fiţi isterici şi lăsaţi specialiştii a se ocupe de virusuri şi boli! În loc să distribuiţi toate idioţenile posibile despre virusul bau-bau, distribuiţi acest material sau copiaţi textul îngroşat de mai sus şi îl distribuiţi, ca să înţeleagă tot românul ce are de făcut! Sunt sfaturi date de medici, dar adaptate ca să le înţeleagă toată lumea!
Sa inteleg ca din 80348 cazuri, 2707 morti, la care mai adaugam pe cei din spitale, 20% find stare critica pe care tu nu i-ai afisat, dar site-ul il arata, reprezinta doar 2,5% pentru tine ? Tu faci cumva comparatie cu virusul global normal care spre deosebire de corona, e raspandit la sute de milioane de oameni pe tot globul (normal sa fie mai mult victime) ?
Domnilor de CNAS de la mine primiti lunar 1700 lei si oferiti ...nimic. Cand am avut nevoie de un RM...
Am o matusa care a avut cancer ganglionar si reusise sa supravietuiasca . Dupa ce s-a protejat de sa...
Atacati in instanta faptul ca acei concesionari folosesc pesticide care distrug fauna si flora.
Vesnicele fetze triste de politicieni care au dus la sapa de lemn un judet intreg. Daca iubeati pama...
Probabil permisul a fost cumparat. La Ploiesti e 3000 euro. La Tulcea cat e?
E minunat ca se serbeaza, dar expresia ,,mica unire,, ar trebui stearsa din gandirea analfabetilor. ...
Cel mai bun aparat e de departe Nespresso.
Părerea mea? Constructorul să facă bine să-și ia numele de pe fațada noii săli polivalente! A...
Uite că mai sunt inimi care bat ca să dăruiască. Un mare BRAVO pentru niște tineri frumoși, cu...
Cauciucuri uzate la 80%.