Asa cum scriam intr-un material recent, in ultima perioada, in municipiu, se constata o crestere a faptelor de natura penala comise de minori, furturile fiind cel mai des intalnite. Pentru ca este greu sa condamni un minor, acestia sunt de cele mai multe ori pusi sa comita furturi de catre persoane adulte.
In cursul zilei de duminica, 8 iulie, polițiștii Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Tulcea au fost sesizați în legătură cu faptul că, dintr-un autoturism parcat pe strada Viticulturii din municipiu, a fost sustras un portmoneu cu acte și 120 lei, precum și un telefon mobil. În urma investigațiilor efectuate de polițiști, au fost identificați autorii, aceștia fiind doi minori de 12 ani, respectiv 10 ani, ambii din Tulcea, de la care a fost recuperat portmoneul cu acte și suma de 20 lei, precum și telefonul mobil. A fost întocmit dosar penal pentru furt.
Conform codului penal, „minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal, în timp ce minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal, numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ; împlinind deja vârsta de 16 ani minorul va răspunde penal.”
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
ÎMI PARE RĂU PENTRU EL, PENTRU PĂRINȚI. ÎMI PARE RĂU, PENTRU SOCIETATEA ASTA " MODERNĂ", DAR ...
Oribil sistemul educational este DISTRUS in totalitate va spune cineva care a lucrat in acest sistem...
Pe marginea drumului se vede ... motorul masinii. Ce viteza o fi avut nenea asta?
Asa este Tudor. Si care ar fi ele? E normal ca o fata de 15 ani sa plece pe camp cu ''iubitul''? De...
Nu cred ca -i mai ''dadea'' cineva bulling. Cel mai probabil se temeau de el, il ocoleau, izolau dup...
,,Chiar nu mai pot!" Cutremurătoare cuvinte! Oare colegii, profesorii au înțeles ceva, au avut vr...
Copil singur neglijat de asazisa lui familie.
Acum se poarta adidasi nu pantofi.
Vitezoman la 73 de ani?
Trebuie luate măsuri mai mari și cât mai repede posibil!