În data de 21 aprilie 2022 va avea loc începând cu ora 13:30 la Muzeul de Artă din Tulcea un dublu vernisaj.
BIENALA DOBROGEANĂ DE ARHITECTURÃ ba_da 20_21 este un eveniment cultural organizat de ORDINUL ARHITECȚILOR DIN ROM NIA – FILIALA TERITORIALÃ DOBROGEA, cu sprijinul financiar al ORDINULUI ARHITECȚILOR DIN ROM NIA, acordat din Timbrul de Arhitectură.
BIENALA DOBROGEANĂ DE ARHITECTURÃ ba_da 20_21 își propune sã prezinte realizãri și proiecte din ultimii ani ale membrilor filialei și sã aducă în dezbatere problemele actuale ale profesiei. ba_da 20_21 va cuprinde dezbateri profesionale, prezentãri de materiale și tehnologii de construcții, precum și festivitatea de decernare a premiilor.
În cadrul ba_da 20_21 sunt prezentate lucrãri de arhitecturã realizate pânã în anul 2021 grupate pe mai multe categorii.
Acestora li se adaugă SECȚIUNEA PROIECTE DE DIPLOMĂ ce cuprinde proiectele de diploma ale membrilor arhitecţi stagiari, SECȚIUNEA LUCRĂRI ALE ARHITECȚILOR DIN COLEGIUL VARNA – CAMERA ARHITECȚILOR DIN BULGĂRIA și secțiunea FOTOGRAFIE – CU TEMA ”INTERVENȚII PE CLĂDIRI EXISTENTE DIN DOBROGEA”.
Publicul va avea ocazia joi să voteze pentru un premiu al publicului tulcean.
Bienalei ce vorbește despre prezent în arhitectura Dobrogei i se alătură una dintre expozițiile ce s-a născut din munca de explorator al arhivelor și pasionat de istorie a domnului arhitect Radu Cornescu, ARHITECȚI ȘI PROIECTE DIN CONSTANȚA INTERBELICĂ (1878-1916), expoziție de asemenea finanțată din Timbrul de Arhitectură.
Cele două vor putea fi vizitate timp de o lună la Muzeul de Artă Tulcea.
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
😀"ne luam angajamentul ferm că la sfârșitul cincinalului tulcenii vor da energie suficientă ...
Acolo se fac intreceri auto intre satenii coborati din caruta si urcati in autoturisme.
Firmele sunt falimentare din ziua infiintarii. Creati conditii prin reducerea fiscalitatii si ...
""Un om ""? Ala era om?
Fapte nu vorbe .
Nu de către poliție a fost găsit, ci de către colegii săi, mai precis, comandantul companiei di...
Sper ca realizati ca se urmareste atragerea Romaniei in laturile Ucrainei.
Eu , având niște ani în spate ,când mă duc sa cumpar de ale gurii îmi fac traseul in asa fel ...
Parca ati fi "Știrile de la ora 5.00"...
La cum arata masina , soferul e in sarac.