În jurul orei 11:05, salvatorii Stației de Pompieri Babadag au fost solicitați să intervină pentru limitarea efectelor unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Slava Cercheză. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta cu ardere mocnită și degajare mare de fum în interiorul casei.
Pentru izolarea și lichidarea incendiului, dar și pentru îndepărtarea efectelor negative, pompierii au acționat aproximativ o oră și jumătate. Au fost afectate 2 camere, fiind salvate restul locuinței și anexele gospodărești aflate în imediata apropiere.
Din fericire, nu au fost victime sau persoane rănite. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost determinată de un scurtcircuit electric.
Pentru evitarea unor astfel de evenimente reamintim cetățenilor principalele măsuri de prevenire a incendiilor de natură electrică:
✅ efectuaţi verificarea periodică a instalaţiei electrice, cu personal autorizat;
✅ verificați periodic cordoanele de legătură ale aparatelor electrice şi înlocuiţi-le atunci când sunt uzate;
✅ instalaţi şi utilizaţi aparatura electrocasnică respectând indicaţiile producătorului din prospectul produsului;
✅ amplasaţi şi utilizaţi aparatele electrice departe de mediile umede. Unele accidente de natură electrică se produc din cauza folosirii curentului electric în apropierea sau la contactul cu apa;
⛔️nu folosiţi instalaţii electrice improvizate;
⛔️nu folosiţi prize sau întrerupătoare slăbite;
⛔️nu suprasolicitaţi o priză deoarece unele incendii se produc din cauza solicitării excesive a unei surse de curent.
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Probabil statea pe facebook.
Verificati starea tehnica a masinii. Spun unii ca s-a rupt bieleta de directie. Masina are 21 de a...
Domnule Ciobanu Mircea, imi pare rau ca nu sunteti de acord cu denumirea drumul mortii dar acest luc...
Eu i-as anula permisul pe 10 ani fara drept de a sustine examen de redobandire.Daca este descope...
''Pun pariu că sunt țigănuși de până în 13-16 ani. Ăștia se comporta ca niște animale scă...
Tineri fara minte. E plin de ei!
Deci, NU MAI POT !!! Cum să mă faci prost, "BĂ, GEORGE" ? Dacă infrastructura e veche de ce s au...
Mai oameni buni, ce vina are primarul ? El face parte din "politic" ... acelasi politic, care, de la...
Doar prostii dau vina unii pe alții. Ce poate face un primar unei canalizări proiectate și execut...
''nenorocirea a avut loc pe drumul Tulcea – Agighiol, numit și drumul morții''Nu mai numiti as...