– parteneriat Tulcea – Suzhou
Vești bune pentru tulceni: în această lună urmează să înceapă primele cursuri de limba chineză organizate la Tulcea, în baza parteneriatului dintre Județul Tulcea și Orașul Suzhou din China. Cursurile pentru copii vor fi ținute la Casa Avramide, iar cele pentru adulți – la Casa Corpului Didactic.
„Cred că este important că am reușit să ne unim forțele și am materializat acest deziderat. Este o mare oportunitate pentru județul nostru să putem organiza astfel de cursuri aici, la Tulcea dacă luăm în calcul faptul că învățarea limbii chineze, dar și a culturii chineze le deschide copiilor noi orizonturi.” – a precizat presedintele Consiliului Judetea Tulcea, Horia Teodorescu, in legatura cu acest subiect.
UPDATE : In ceea ce priveste cursantii copii, Inspectoratul Scolar a facut cunoscut in scolile din municipiu acest fapt. Vis-a-vis de cursantii adulti, inscrierile se pot face la Casa Corpului Didactic, acolo unde se vor tine si cursurile.
Pana acum nu si-a spus nimeni parerea. Fii tu primul cel care o face!
Deja ne-am lamurit ca nu se face nimic.''Consiliul de Supraveghere din Domeniul Naval (CSDN), afla...
Da cu siguranta trebuie sa participam si la aventuri in Jijila!
cel mai smecher baiat, dar din pacate nu este un om de incredere, deoarece imi datoreaza o shaorma d...
Cu ce-am greșit din zisele lui Ion Rațiu? Cred ca chiar ma aflu in interiorul celor spuse de ilust...
Pădurare, ai început frumos și ai sfârșit dând cu oiștea-n gard... Democrația presupune drep...
''cultura africană tradițională'' ??? Serios? Ati fost ... acolo? Eu am fost!
Iarăși accidente de la gazeta de perete a Politiei! Dar acum vreo două săptămâni a sosit în o...
Bine punctat, Vlad!!!
@Vlad banuiesc ca esti tulcean. Nu e productiv sa dai din gura pe modelul ''tipar''. Fa ceva sa indr...
Nu cred sa aiba ''musterii''. Nici daca recruteaza direct fara examen si alte balarii. Tinerii vor s...